התקשר עכשיו

050-9990693

Menu
מלאו פרטיכם ונציג Salsa4Fun יחזור אליכםאנא מלא שם


אנא מלא טלפון


אנא מלא אימייל


בצ'אטה Bachata

הבצ'אטה היא סגנון מוסיקלי וגם סגנון ריקוד. הבצ'אטה הגיעה מהאזורים הכפריים של הרפובליקה הדומיניקנית. שירי הבצ'אטה הם לרוב רומנטיים ואיטיים, והמילים מדברות על אהבה, פרידה, ושברון לב.ריקוד הבצ'אטה הוא ריקוד פשוט, רומנטי וצמוד והוא פופולארי מאוד בישראל ובעולם. בריקוד הבצ'אטה משתמשים הגבר והאישה בהדגשת תנועת האגן וכמו כן בתנועות גוף חושניות.

הבצ'אטה היא סגנון מוסיקלי וגם סגנון ריקוד. הבצ'אטה הגיעה מהאזורים הכפריים של הרפובליקה הדומיניקנית. שירי הבצ'אטה הם לרוב רומנטיים ואיטיים, והמילים מדברות על אהבה, פרידה, ושברון לב.ריקוד הבצ'אטה הוא ריקוד פשוט, רומנטי וצמוד והוא פופולארי מאוד בישראל ובעולם. בריקוד הבצ'אטה משתמשים הגבר והאישה בהדגשת תנועת האגן וכמו כן בתנועות גוף חושניות. רוצים לדעת מה עומד מאחורי הריקוד המלודי, הרומנטי והצמוד, שמושמע במסיבות לטיניות בישראל ובעולם? הנה כל הפרטים.

רוצים ללמוד את ריקוד הבצ'אטה החושני? השאירו פרטים כאן ואנחנו כבר נדאג לשאר.

בצ'אטה

הבצ'אטה היא סוג של מוסיקה וסוג של ריקוד, אשר הגיעו מהאזורים הכפריים של הרפובליקה הדומיניקנית. בשונה מהסלסה, השירים הם לרוב רומנטיים ואיטיים (למרות שיש גם יצירות די מהירות), והמילים מדברות על אהבה, פרידה, ושברון לב.

מקורות הבצ'אטה

בצ'אטה היא מוסיקה של פשוטי העם, ונוצרה במקור על ידי משרתים שחורים בבתי האדונים הלבנים. המוסיקה נוגנה על מה שניתן היה למצוא בחצרות הבתים, בעיקר פחי אשפה, גדרות, חבלים לא עבים, ומקלות. משמעות השם בצ'אטה בחלק מהמקומות ברפובליקה הדומיניקנית הוא "זבל", מה שמשקף את ימיו הראשונים של הסגנון. הסגנון הופץ בעיקר על ידי חיילים וזונות, ונחשב דוחה ולא ראוי על ידי אנשים המעמדות הגבוהים.

גם התכנים של הבצ'אטה בתחילת דרכה היו די מלנכוליים, ודיברו על החיים הקשים של העניים ובני המעמדות הנמוכים, בצל עושרם של האדונים העשירים (די דומה לבלוז בארה"ב בתחילת דרכו). עם הזמן, כאשר הרפובליקה הדומיניקנית קיבלה עצמאות, והמעמדות נעלמו, המוסיקה הפכה ליותר פופולארית, ואומנים שונים התחילו להקליט יצירות בסגנון, הראשונות בהן היו של זמר בשם Jose Manuel Calderon, ב1961, ונקראו Borracho De Amor ו Que Sera De Mi.

התפתחות הבצ'אטה ומאפיינים מוסיקליים

בצ'אטה היא מוסיקה שמתבססת על גיטרה,לרוב 2, (כיום חשמלית), בליווי תוף בונגו וגווירו (דלעת מיובשת עם זרעים בתוכה) או מאראקס (רעשנים עשויים מקוקוס עם אורז בתוכם), ומנוגנת במשקל 4/4 (4 רבעים). הבצ'אטה מושפעת בצורה חזקה מהמרנגה והבולרו. בולרו הוא סגנון מוסיקה רומנטי נפוץ בכל דרום אמריקה, והוא זה ש"הוריש" לבצ'אטה את המקצב איתו הסגנון מזוהה (אם תשמעו בצ'אטה ובולרו, בטח תשימו לב לדמיון המוסיקלי ביניהם). הבצ'אטות המוקדמות, אלו משנות ה- 60 וה- 70 היו די דומות לבולרו, ואף נקראו "Bachata Bolero", רוב היצירות אף לא היו מקוריות אלא היוו "קאברים" לשירי בולרו וואלס פופולאריים בדרום אמריקה באותה התקופה. גם הכלים היו דומים לאלו של הבולרו, וכללו, מלבד הכלים שעליהם מנוגנת הבצ'אטה גם פסנתר, כינורות וחלילים.

הבצ'אטה הייתה פופולארית ביותר בקברטים - בתי זונות ברפובליקה הדומיניקנית, וכך נוצר למוסיקה שם רע. היא החלה לשקף את סביבתה, התכנים הפכו ממלודיים ורומנטיים למיניים, מלאי גסויות וסלנג נמוך, ודיברו בעיקר על תשוקה אסורה, סקס, עוני ובגידה. ככל שאנשים הפכו יותר פתוחי ראש ומשוחררים מינית הפך הסגנון לפופולארי גם מחוץ לקברטים.

בסוף שנות ה- 80 כבר הופיעו "כוכבים" של בצ'אטה, ברדיו ובטלוויזיה, ובכך סייעו בהפיכת המוסיקה לפופולארית וכלל עממית. בנוסף, הופעת כלי נגינה חשמליים, חוללו מודרניזציה במוסיקה, ועזרו להפיק צלילים נקיים שנשמעו הרבה יותר טוב. באותה התקופה התחילו להופיע אומנים כמו Juan Louis Guerra, Anthony Santos ו-Frank Reyes , שפופולריים ומושמעים עד היום.

בתחילת שנות ה-90 המרנגה השתלב שנית בבצ'אטה, ושני הסגנונות "הלכו יד ביד", בפופולאריות הולכת וגדלה, ברפובליקה הדומיניקנית ובכל אמריקה הלאטינית. בשנת 1992, הייתה ה"פריצה" הראשונה של הבצ'אטה לשוק העולמי, כשהאלבום Bachata Rosa, של Juan Louis Guerra, שנכתב ברוח הרומנטית והמלודית של הבצ'אטה, זכה בגראמי ב- 1992, הפך ללהיט ענק באמריקה הלאטינית, ו"כבש" את אירופה וארה"ב, מה שעזר להפיץ את הסגנון ולהעלות את הפופולאריות שלו.

גם כלי הנגינה וצורת הנגינה המשיכו להשתדרג ושאבו מה"סון מונטונו"- אחד מסגנונות היסוד של הסלסה, אלמנטים שונים כמו סיומת "ממבו", קצב איטי יותר, וצורת נגינה יותר פשוטה ורקידה. עם השנים המשיכה הבצ'אטה לחזור יותר ויותר למקורות הרומנטיים שלה, ובכך להיבדל יותר מהמרנגה, שהפך יותר מהיר, שמח וקופצני. כפועל יוצא מכך, שולבו בבצ'אטה סגנונות נוספים רומנטיים עממיים מקולומביה, כגון הווז'נאטו והקומביה.

ה"פריצה" השנייה של הבצ'אטה לשוק העולמי, כ- 10 שנים אחרי ההצלחה של Bachata Rosa של Juan Louis Guerra, הייתה הלהקה Aventura, שהוקמה על ידי Anthony Santos ב- 1994 ואשר בשנת 2002 כבשה את המצעדים ברחבי העולם עם האלבום We Broke The Rules, עם הסינגל Obsession, שהופיע גם באנגלית וגם בספרדית, ומאז זכה לכמה גרסאות קאבר.

כיום, הבצ'אטה פופולארית בכל העולם ולצד האומנים הוותיקים הופיעו בשנים האחרונות גם הרבה להקות חדשות של בצ'אטה, כמו Monchy & Alexandra, Xtreme, Andy Andy, Distrito Zero, Dominicanada, Toque D’Keda, Toby Love ועוד.

ריקוד הבצ'אטה

ריקוד הבצ'אטה הוא ריקוד פשוט, רומנטי וצמוד, וחוץ מסיבובים, בין אם בזוג ובין אם של אחד מבני הזוג, אין בו כמעט וריאציות. הריקוד נרקד לפי "רביעיות", או "תיבות מוסיקליות" של 4. בביט הרביעי של כל תיבה ישנה מכה חזקה בשני תופי בונגו ותנועת אגן בולטת בסוף כל תיבה היא התנועה המאפיינת את הריקוד והיא מדגישה עוד יותר את הביט הרביעי.

המובל (לרוב האישה) עושה 2 צעדים ימינה כשהוא מתחיל ברגל ימין, ב1,2,3 (ימין פותחת ימינה, שמאל סוגרת עליה וימין פותחת שוב, תוך כדי "עלייה" של האגן ימינה). ב- 4 מבצע המובל תנועת אגן - "עלייה" מוקצנת, שמאלה (לכיוון ההליכה הבא) ומיד עושים את אותם הצעדים שמאלה. המוביל (לרוב הגבר) עושה את אותו הדבר אלא שהוא מתחיל בצעדים שמאלה ולאחר מכן צעדים ימינה. בגלל שהריקוד די צמוד, ההובלה היא ממש עם הגוף, אפילו עם האגן.

ניתן גם לבצע סיבובים פשוטים (למי שרוצה...). הסיבובים, בין אם ימינה או שמאלה, מתבצעים בתיבה שבה המובל או המוביל (תלוי מי מסתובב) דורכים עם רגל שמאל. ב- 1 דורכים עם שמאל, ב- 2 מסתובבים חצי סיבוב ימינה או שמאלה, עם דריכה לכיוון זה עם רגל ימין, ב- 3 עושים חצי סיבוב לצד השני (בכך משלימים סיבוב), דורכים שוב עם שמאל, וב- 4 תנועת אגן. די דומה לסיבוב בסיסי בסלסה, או Exhibela בקזינו קובני...

אפשר גם (שוב, למי שרוצה) לבצע סיבובי לחץ עם או נגד כיוון השעון, בדיוק כמו בסלסה. בגלל הקרבה בריקוד הרבה קל יותר לבצע את האלמנט הזה. להסבר יותר מפורט, הכנסו לערך tight turning במאגר הרואדה.

דוגמאות לשירי בצ'אטה פופולריים

Monchy y Alexandra - Hasta El Fin
Toque D'Keda - Lamento Boliviano
90 Millas - Ven Tu
Toby Love - Tengo Un Amor

מעוניינים בלימוד בצ'אטה ריקוד לטיני אחר?

מלאו פרטיכם ונציג Salsa4Fun יחזור אליכם

Invalid Input

אנא הכנס מס' טלפון

אנא הכנס אימייל תקין

Invalid Input

עם ניסיון של מעל 10 שנים, צוות מדריכי סלסה4פאן ישמח ללמד אתכם את כל סודות הקסם הלטיני בכיף ובאהבה גדולה.

בין סגנונות הריקוד שאנחנו מלמדים תמצאו בין היתר סלסה, רואדה, בצ'אטה, צ'ה צ'ה צ'ה, מרנגה, ריקודי שורות וריקודי זוגות לטיניים וברזילאיים.
אם אתם רוצים ללמוד את הסודות של הריקודים הלטיניים וגם להצליח וגם להנות מכך, אנחנו כאן בשבילכם!

נשמח להעביר לכם אחת מההדרכות שלנו: שיעור פרטי בסלסה או שיעור ריקוד לטיני אחר, שיעור זוגי, הדרכת ריקוד באירוע, ריקוד חתן כלה, ריקוד סלואו חתונה, ריקוד בר מצווה, ריקוד בת מצווה, ועוד.
השאירו פרטים ואנחנו נחזור אליכם בהקדם.

מקורות המאמר

The History Of Bachata, IASO Records (http://www.iasorecords.com/bachata.cfm)
Bachata, ויקיפדיה האנגלית (http://en.wikipedia.org/wiki/Bachata)
History of Bachata, Merengue and Bachata from the Dominican Republic (http://home-3.tiscali.nl/~pjetax/historias/history_bachata.html)
נכתב ע"י: CheMan
עריכה: Adi Megusta, Salsa4Fun

back to top

שירותים נוספים