התקשר עכשיו

050-9990693

Menu

מלאו פרטיכם ונציג Salsa4Fun יחזור אליכם

אנא מלא שם
אנא מלא טלפון
אנא מלא אימייל

מקצב הקלאווה - Clave - חלק ג'

חלק שלישי מתוך 3 חלקים של מאמר המסביר בפירוט על מקצב הקלאווה. בחלק זה נתייחס בפירוט נוסף למקצב הקלאווה הנפוץ.

מקצב ה-Clave

בחלקו השני של המאמר דנו בהבנת מקצב הקלאווה ובמבנה המוזיקה. כעת נתייחס למקצב הקלאווה בפירוט רב יותר.

ננסה להתייחס למבנה המוזיקה מבחינה ויזואלית. נחלק את המנגינה ליחידות מידה-תיבות, כשבכל אחת מהן 8 ביטים (עליהם בעצם אנו סופרים 1,2,3, 5,6,7 במהלך הריקוד).

דוגמא ל-Clave Son 3/2:

3-2_son_clave.gif

נשים לב שמחזור אחד של קלאווה סון 3/2 מתמשך על פני תיבה אחת (2 רבעים), כאשר ברבע הראשון קיימות 3 הקשות בקלאווה, וברבע השני 2 הקשות. מחזור הקשות זה נקרא גם Forward Son Clave.

נסתכל על האיור הבא:

clave_son_music.jpg

בשורה Accent ניתן לראות את רגע המכה ב-Clave בפונקציה של הביטים בתיבה. בשורה Resonance (פירוש: משרעת) ניתן לראות את משך הזמן שהקלאווה ימשיך להפיק קול מעבר למכה - כלומר, בביט ה-1 וה-&2 המכה בין מקלות ה-Clave תהיה חזקה יותר מאשר בביטים 4,6,7.

באנלוגיה לYambu המוזכרת בחלקו השני של מאמר זה, מקצב ה-"איטי-איטי-מהיר" ברבע הראשון יוצר ציפייה להתרחשות כלשהי, מקצב ה"מהר-מהר" המוקף בהפסקות (בהן לא שומעים את ה-Clave) מביא את התבנית (של הפעלת ה-Clave) לשיא. זהו "משחק מקדים".

קלאווה סון הוא הבסיס ל-Rumba Son Montuno, ולמוזיקה עליה רוקדים רומבה, צ'ה צ'ה וסלסה.

השם Son Clave מקורו בשימוש בקלאווה בסגנון ריקוד/מוזיקה קובניים בשם Son.

ניתן למצוא מקורות למקצב ה-Clave ברומבה אפריקאית. זהו ריקוד בו נתנו הילידים דגש רב לתנועות אגן סיבוביות, ותנועות המאפיינות את ה-Staccato (סגנון מוזיקה) בפלג הגוף העליון.

זהו סגנון ריקוד שונה לגמרי מהריקוד העדין והאירוטי שאנו מכנים כיום "רומבה" - המבוסס על וריאציה של Son בשם Son Montuno.

2-3_son_clave.jpg

קיימת וריאציה של Forward Clave אשר נקראת Reverse Clave. זהו בעצם היפוך של התיבות של ה Forward Clave - כלומר, ברבע הראשון נשמע 2 הקשות, וברבע השני נשמע 3 הקשות. ניתן לראות פירוט באיור הבא:

reverse_clave_son_music.jpg

באנלוגיה לYambu המוזכרת בחלקו השני של מאמר זה, את 2 הפעימות המהירות ברבע הראשון נפרש ל"בוא/י ונעשה את זה!" ואת 3 הפעימות ברבע השני נפרש ל"רגע...יש לי כאב ראש....אז אולי פעם אחרת..".

כשאנו אומרים Reverse Clave אנו מתייחסים בדר"כ לתבנית ה- 2/3 Clave וכשאנו אומרים Forward Clave אנו מתייחסים בדר"כ ל 3/2 Clave, כאשר אין קשר בין זה לבין התבנית עליה המוזיקה בנויה, שהיא 4/4.

להקה טובה לעולם לא תשלב בין 2 סוגי תבניות ה-Clave שראינו במאמר זה.

נספר על מקרה בו הגיטריסט בלהקה ניגן כאשר הוא מתבסס על 3/2 Clave בעוד ששאר הלהקה ניגנה בהתאם למקצב Clave 2/3. כתוצאה מכך סיפר אחד האנשים שנכחו במקום שדבר מה לא הסתדר לו מבחינת האזנה לשיר המדובר. מבחינת רקדנים הדבר קריטי עוד יותר, מכיוון שבריקוד אנו מתבססים על הדגשים שנותנים הכלים השונים במהלך הניגון.

ניתן (אך לא מומלץ) לרקוד על מקצב הקלאווה, אך בריקוד על מקצב זה אשר "מונח" על המוזיקה המוכרת לנו (הבנוייה ממקצב 4/4), הדבר יוציא אותנו מהקצב של המוזיקה.

מבחינה מוזיקלית - במקצב הקלאווה אנו משתמשים ב-8 ביטים על מנת להשלים סבב, זאת אומרת שגם מבחינת הרקדן, עליו להשלים סבב צעדים ב-8 הביטים הללו (כלומר, אם דרכתם בפעימה הראשונה של הקלאווה ברגל שמאל, אז גם בסבב הבא תתחילו בדריכה על רגל שמאל). ניתן לראות שעל מנת שזה יקרה יש צורך ב-2 תיבות (16 ביטים) וסביר להניח שתמצאו את עצמכם רוקדים שלא על קצב הקלאווה ולא על קצב המוזיקה.

האיור הבא מראה את הנאמר בצורה ברורה - L-דריכה ברגל שמאל, R-דריכה ברגל ימין. ניתן לראות שבתחילת המחזור הבא של הקלאווה, הרקדן ידרוך על הרגל ההפוכה.

dancing_on_the_clave_beats.jpg

אם נרצה להמשיך ולרקוד על הקלאווה ולהתאים את הדריכות למקצב המוזיקה, נאלץ לוותר על דריכה אחת, למשל על הדריכה ברגל שמאל בביט השמיני, אך זה ייצור ריקוד מגושם בעל 2 ביטים רצופים של הפסקה (גם לעייפים מביניכם הדבר אינו מומלץ), ויותר מכך, זה אומר שאינכם רוקדים על הקלאווה!

מעוניינים בלימוד סלסה, רואדה או ריקודים לטיניים?

מלאו את הטופס לקבלת פרטים נוספים:
אנא מלא שם

אנא מלא טלפון

אנא מלא אימייל

Invalid Input

עם ניסיון של מעל 10 שנים, צוות מדריכי סלסה4פאן ישמח ללמד אתכם את כל סודות הקסם הלטיני בכיף ובאהבה גדולה.

בין סגנונות הריקוד שאנחנו מלמדים תמצאו בין היתר סלסה, רואדה, בצ'אטה, צ'ה צ'ה צ'ה, מרנגה, ריקודי שורות וריקודי זוגות לטיניים וברזילאיים.
אם אתם רוצים ללמוד את הסודות של הריקודים הלטיניים וגם להצליח וגם להנות מכך, אנחנו כאן בשבילכם!

נשמח להעביר לכם אחת מההדרכות שלנו: שיעור פרטי בסלסה או שיעור ריקוד לטיני אחר, שיעור זוגי, הדרכת ריקוד באירוע, ריקוד חתן כלה, ריקוד סלואו חתונה, ריקוד בר מצווה, ריקוד בת מצווה, ועוד.
השאירו פרטים ואנחנו נחזור אליכם בהקדם.

back to top

שירותים נוספים