התקשר עכשיו

050-9990693

Menu

מלאו פרטיכם ונציג Salsa4Fun יחזור אליכם

אנא מלא שם
אנא מלא טלפון
אנא מלא אימייל

מקצב הקלאווה - CLAVE - חלק ב'

חלק שני מתוך 3 חלקים של מאמר המסביר בפירוט על מקצב הקלאווה. זהו המשכו הישיר של חלק א'. כאן נדון בפירוט רב יותר במקצב ה-קלאווה.

הבנת המוזיקה (חלק ב')

בחלקו הראשון של המאמר, מבוא למקצב ה-Clave, דנו ב-מה הוא Clave וכיצד למצוא אותו במוזיקה. בחלק זה נדון במקורות הClave ובדרכים בהן המוזיקה מספקת לך מידע שיסייע בריקוד נכון לפי הקצב.

למידת שפה חדשה יכולה לסייע בהבנת התרבות העומדת מאחורי השפה. כנ"ל לגבי ריקוד - הבנת השורשים המוזיקליים יעזרו לך לשפר את הריקוד.

במוזיקה הקובנית ניתן למצוא שורשים אפריקאיים אשר הגיעו מהעבדים האפריקאיים שהיגרו לקריביים ממערב אפריקה. השורשים האפריקאיים באו לידי ביטוי בשימוש בפעמונים ותופים אשר שימשו באפריקה על מנת לקרוא לרחמי האלים. העבדים בקובה הורשו להתאגד בקבוצות בעלות אופי אתני, הדבר איפשר להם לשמר את מנהגיהם אשר היו נוהגים לקיים בארץ מולדתם, כולל שימור המוזיקה. במשך הזמן הושפעה המוזיקה האפריקאית המסורתית מהסביבה - מהמוזיקה המקומית, ממוזיקה אפריקאית ממדינות אחרות, מהג'אז הצפון אמריקאי ומהמוזיקה הספרדית המסורתית.

בזמנים המודרניים, הקובנים והפורטוריקנים הכניסו למוזיקה שלהם כלי נגינה לא מסורתיים כדי להגביר את החוויה המוזיקלית, אך יש לציין כי ליבה של המוזיקה, המקצב, נשאר כשהיה בעבר, מקצב ה-Clave!

מקורו של המקצב בתבנית 12/8 של מקצב תופים אפריקאיים ופעמונים. עם זאת, המקצב היה מסובך מדי לאירופאיים אשר היו רגילים למקצב ה"March" המקומי. ייתכן ובהשפעת מקצבים אירופאיים ובהשפעת מוזיקה ספרדית מסורתית, 5 הביטים אשר היו נשמעים בתיבה אחד של מוזיקה אפריקאית, התפרסו על 2 תיבות ונתנו את התחושה של האטת המוזיקה. תחושה זו נתנה אפשרות לכלים אחרים להשמיע את צליליהם לצד ה-Clave וכתוצאה מכך נוצרו צלילים וריקודים חדשים.

Rumba Clave 2-3

clave_2-3_rumba.gif

אם אתם יודעים לקרוא תווים - ודאי הבנתם את האיור המופיע מעל לשורה זו, אך עבור אלו מכם שאינם יודעים לקרוא תווים, מצורף תרשים, אשר השימוש בו יורחב בפרק 5 במאמר זה, בו ניתן לראות כמה זמן נשמעת כל נקישה במקצב מסויים בשמיניה. התרשים בצורת "נוריות" - כאשר הנורית "דולקת" - נשמעים נקישה (שורה עליונה) או הד של נקישה (שורה תחתונה).

rumba_clave_2-3_pattern.gif

אך לפני שנתחיל להסתכל על סימון המקצב עבור הרקדן, ישנם מספר דברים שעליך לדעת.

המוזיקה מחולקת לסימנים הנקראים "אמות" (measures) והם מחולקים בחלוקה משנית לתיבות (בריקודים המבוססים על רומבה, כגון סלסה, ישנן 2 תיבות באמה). התיבות מחולקות גם הן לחלקים שווים, הנקראים "פעימות" (Counts).

רוב המוזיקה המודרנית מאופיינת במקצב 4/4, ובפשטות, זאת אומרת שישנן 4 פעימות בכל תיבה. וסה"כ 8 פעימות באמה.

כעת ניקח דוגמא ממקצב ה-Clave: כאשר ניתנים 2 דגשים בתיבה: הכוונה היא למאפיין קבוע אשר לפיו כלי הנגינה בתזמורת נשארים מתוזמנים ומתואמים. הדגש ניתן על ידי מכה אחת בתוף בכל פעימה. דגשי המקצב בסלסה מתרחשים בפעימות ה-1 וה-3 (2 וחצי) על ידי מתופף או שהם מופיעים בבסיס המוזיקה (ניתן דגש של כלי הנגינה בפעימות אלו).

בסגנונות מוזיקה שונים, כלי נגינה מסויימים יכולים לתת יותר דגש על טון ספציפי מאשר כלי נגינה אחרים. ייתכן והדגש יהיה על הפעימה עצמה או בין פעימות, תלוי בסגנון המוזיקה. לכן, עבור כלי נגינה מסויים, התיבות מחולקות לתהודות של דגשים ומנוחות (כפי שניתן לראות באיור לעיל).

"תהודה" היא משך צליל אחד או רצף של צלילים מהרגע שהצליל נשמע לראשונה ועד לרגע שאינו נשמע.

"מנוחה" היא פרק הזמן בו כלי נגינה נשאר שקט ואינו מפיק כל צליל.

תהודה של כלי נגינה יכולה להתחיל לפני פעימה מסויימת ולהסתיים אחריה.

"דגש" משמעותו צליל המופק מכלי נגינה מסויים אשר מטרתו לתת "תחושה" למנגינה.

כרקדן, חשוב לשים לב לדגשים במוזיקה, זה יאפשר לך לפתח סגנון ריקוד. או במילים אחרות, לבחור תנועות אשר ישקפו בצורה טובה יותר את המוזיקה, זאת על מנת לשאוף למצב של ריקוד המשקף בצורה המירבית את המוזיקה, ריקוד עם ה-Clave.

לפני תחילת לימודי הריקוד רובנו מרגישים בצורה אינסטנקטיבית את המוזיקה, אך כאשר אנו נאלצים "להתעמת" עם תנועות ריקוד הניתנות לנו על ידי כוריאוגרף, רובנו מפסיקים להקשיב ומחליפים את הרגש בתנועות אלו. אם ברצונך להיות רקדן טוב יותר, הבנת הסדר המוזיקלי תסייע לך לפתח מחדש את אינסטינקט זה!

son_salsa_clave_2-3_pattern.gif

אפשר להבין את ה-Clave בצורה אינטלקטואלית אך הבנה מלאה מגיעה מהרגש שהרקדן מפתח כלפי המוזיקה. הרגש אשר גורם לו לפתח תנועות שבאמצעותן הוא יכול לבטא את המוזיקה בצורה ויזואלית.

קיימים מסמכים רבים המעידים על כך שריקוד הממבו (Mambo) התפתח מתנועות שזוגות המציאו על מנת להתאים עצמם למוזיקה החדשה. אז..על ידי "התעמתות" עם המוזיקה החדשה והפעלת הרגש והספונטניות, נוצר סגנון ריקוד חדש המתאים למוזיקה. אנו מעודדים אתכם לעשות את אותו הדבר מבלי לחשוש!

son_salsa_clave_2-3_pattern_2.gif

(A little bit of Jessica in my life... (Mambo No. 5...

לרומבה, ממבו, צ'ה צ'ה וסלסה קיימת קבוצה משותפת של צעדי בסיס: הגבר צועד לפנים ברגל שמאל, מעביר משקל לרגל ימין ולאחר מכן מזיז את רגל שמאל לקו רגל ימין (האשה עושה את אותו הדבר במראה). הווריאציות שיוצרות את השוני בין הריקודים הללו קורות בצעד האחרון. ניתן להשתמש בצעדים אלו על מנת לספר את סיפורה של הYambus (רומבה אפריקאית עממית) בה הגברים מנסים לפתות את הנשים אך הן דוחפות אותם לאחור. הגברים מתרחקים אך הנשים בדחיפה זו מעודדות אותם לנסות שוב ושוב להתקרב אליהן.

ב-Clave ניתן להבחין ברגש אשר נבנה ונהרס ע"י מקצב משתנה של הקשות מהירות ואיטיות החוזרות על עצמן.

בריקוד, הרקדנים מבטאים את הרגש ע"י גבר הזז לפנים ברגל שמאל בפעימה 2. בת זוגו דוחפת אותו לאחור (השענות על רגל ימין של הגבר) בפעימה 3. הגבר הולך לאחור (עם רגל שמאל) ב-4 ועוצר על מנת לחשוב מה לעשות בהמשך (5). הוא מתרחק ממנה בפעימה 6 (ימין של הגבר אחורה) אך היא מעודדת אותו לנסות שוב על ידי צעידה קדימה ברגל שמאל סימולטנית. הגבר צועד קדימה אך האשה צועדת אחורה. הוא עוצר ושואל את עצמו "האם היא רק משחקת אתי?" אך הוא רואה בוהק בעיניה ולכן הוא מחליט לנסות שוב. כך מתחיל המעגל!

בעיקר בגלל מקצב המוזיקה המשתנה מסגנון אחד לשני, ניתן לראות יותר בבירור את תיאור זה מתממש בריקוד הרומבה, אך למרות הקצב המהיר של המוזיקה בסגנונות הריקוד האחרים, הבסיס נשאר זהה.

מעוניינים בלימוד סלסה, רואדה או ריקודים לטיניים?

מלאו את הטופס לקבלת פרטים נוספים:
אנא מלא שם

אנא מלא טלפון

אנא מלא אימייל

Invalid Input

עם ניסיון של מעל 10 שנים, צוות מדריכי סלסה4פאן ישמח ללמד אתכם את כל סודות הקסם הלטיני בכיף ובאהבה גדולה.

בין סגנונות הריקוד שאנחנו מלמדים תמצאו בין היתר סלסה, רואדה, בצ'אטה, צ'ה צ'ה צ'ה, מרנגה, ריקודי שורות וריקודי זוגות לטיניים וברזילאיים.
אם אתם רוצים ללמוד את הסודות של הריקודים הלטיניים וגם להצליח וגם להנות מכך, אנחנו כאן בשבילכם!

נשמח להעביר לכם אחת מההדרכות שלנו: שיעור פרטי בסלסה או שיעור ריקוד לטיני אחר, שיעור זוגי, הדרכת ריקוד באירוע, ריקוד חתן כלה, ריקוד סלואו חתונה, ריקוד בר מצווה, ריקוד בת מצווה, ועוד.
השאירו פרטים ואנחנו נחזור אליכם בהקדם.

back to top

שירותים נוספים