התקשר עכשיו

050-9990693

Menu

מלאו פרטיכם ונציג Salsa4Fun יחזור אליכם

אנא מלא שם
אנא מלא טלפון
אנא מלא אימייל

מקצב הקלאווה - Clave - חלק א'

חלק ראשון מתוך 3 חלקים של מאמר המסביר בפירוט על מקצב הקלאווה. בחלק א' מסביר המאמר מהו מקצב, מהו קלאווה, מהי שבירה ב-2 וכיצד מוצאים את הקלאווה.

מבוא למקצב ה-Clave (שבירה ב-2)

מקצב..מה זה?

מקצב, כשמו כן הוא, הקצב, או יותר נכון, המבנה, של המוזיקה של הריקוד. לדוגמא: סלסה נרקדת במקצב של שמיניות (2 תיבות של 4 פעימות), רומבה הוא סגנון מוזיקלי שמקצבו 4 פעימות איטיות. נסו להאזין לשירי סלסה ורומבה ולמצוא את מקצבם!

מה זה Clave?

(Clave (Kla-Vey הוא סדר הביטים (=פעימות) במוסיקה אפרו-קובנית אשר הופך את המוזיקה לייחודית ואשר הופך את סגנון הריקוד לשונה מהסגנון האמריקאי או האירופאי.

מה זה שבירה ב-2?

בניגוד לסגנון הריקוד האמריקאי או האירופאי, בסגנון הקובני עושים את הצעד הראשון לאחר הפעימה הראשונה (כאשר אנו סופרים 2). לא צועדים כאשר הביטים נמוכים אלא בין הביטים הנמוכים.

אז מה צריך לדעת בנוסף לכך?

ודאי שמעת רקדנים מדברים על "שבירה ב-2" או "ריקוד עם ה-Clave". בקצרה, מדובר בבסיס של רוב המוזיקה האפרו-קובנית (רומבה, ממבו, צ'ה צ'ה, סלסה וכד') וזהו המפתח שלך להפוך לרקדן מעולה!

מאמר זה יסביר לך, הרקדן, מדוע אתה עושה את הצעדים שאתה עושה בזמן שאתה עושה אותם, יפשט לך את תהליך לימוד הריקוד ובסופו של דבר יעזור לך לרקוד עם המוזיקה.

מאמר זה מדבר על ה-Clave מנקודת ראותו של הרקדן, דרך 6 החלקים שלו, וידבר על המוזיקה, על איך שומעים את ה-Clave ורוקדים אתו. על מנת להבין לגמרי כיצד למצוא את מקצב ה-Clave ולרקוד אתו, חיוני להבין כרקע כללי חלק מתיאוריית התיפוף.

חלק א' - מציאת מקצב ה-Clave

מוזיקה אפרו-קובנית מבוססת על רצף של קריאה ומענה. בריקודים המבוססים על Clave אנו מגיבים לפולסים הנשמעים, לדוגמא, בפעימות 1 ו-3, על ידי צעידה בפעימות 2 ו-4, זה נקרא ריקוד עם ה-Clave.

כרקדן, זהו רעיון טוב להבין את צעדי הריקוד שאתה מבצע. אחרי הכל, המוזיקה היא הגורם היחיד שצריך להבהיר כיצד לזוז ולא שום אדם אחר אשר משתמש במוזיקה על מנת לבנות עליה צעדי ריקוד קלים יותר. במקרה של רומבה, ממבו, צ'ה צ'ה, סלסה ומקצבים אפרו-קובניים נוספים המשמעות היא הבנת ומציאת מקצב ה-Clave.

בהרקדות שלנו, תמצאו ביתר קלות את מקצב ה-Clave בשירי רואדה וסלסה קובנית.

ה-Clave הוא מערך של הקשות אשר שורשיו ברצף של פעמונים ותופים אפריקאיים. בעבר מקצב ה-Clave היה 12/8, אך במשך הזמן ובהשפעה אירופאית השתנה המקצב ל-4/4, אשר נרקד היום.

מקצב 12/8

12-8_clave.gif

מקצב 4/4

4-4_clave.gif

Clave הוא גם שמו של כלי מוזיקלי, ועל מנת לדייק, זהו שמם של 2 מקלות עץ, שכאשר מכים בהם, נשמעים הביטים, אשר בצירופים ספציפיים שלהם יוצרים את מקצב ה-Clave.

Clave

clave.jpg

המפעיל אוחז ביד אחת מקל אחד (במרכזו) וביד השנייה את המקל השני (בקצהו) ומכה אחד בשני.

ה-Hemba, המקל המוחזק במרכזו, מייצר צליל נמוך. ה-Macho, המקל בו מכים ב-Hemba, מייצר צליל גבוה. הצליל אשר יווצר כתוצאה ממכה של 2 המקלות, תלוי היכן 2 המקלות פוגעים אחד בשני.

בזמנים עברו, כאשר לא היתה אפשרות אחרת, ה-Clave היתה המוזיקה.

בניסיון למצוא את ה-Clave בקטע מוזיקה, אתם עלולים להתאכזב מכיוון שייתכן שלא תשמעו אותו. ייתכן ובמקום ה-Clave תשמעו את המתופף מכה ב-2 מקלות התיפוף שלו בקצב או בפעמון או בקופסה המחובררים לעמדת התיפוף.

במקום להקשיב לצליל ספציפי, הקשיבו למוזיקה. הקשיבו למתי נותנים דגש בספירת 2 ו-3 בכל מחזור שני (של רבעים). אם במחזור הבא נראה כי הדגש הוא בספירת 1, 3 ו-4 - מצאתם את המפתח לריקוד - ה-Clave! שימו לב וגלו כי מבחינה טכנית, ה-ביט הנספר כ-3 בכל שמינייה שנייה, בעצם קורה חצי טון קודם לכן, ב-2 וחצי (&2). - זהו מקצב ה-Son Clave 2-3

2-3 Son Clave

clave_2-3.jpg

מעוניינים בלימוד סלסה, רואדה או ריקודים לטיניים?

מלאו את הטופס לקבלת פרטים נוספים:
אנא מלא שם

אנא מלא טלפון

אנא מלא אימייל

Invalid Input

עם ניסיון של מעל 10 שנים, צוות מדריכי סלסה4פאן ישמח ללמד אתכם את כל סודות הקסם הלטיני בכיף ובאהבה גדולה.

בין סגנונות הריקוד שאנחנו מלמדים תמצאו בין היתר סלסה, רואדה, בצ'אטה, צ'ה צ'ה צ'ה, מרנגה, ריקודי שורות וריקודי זוגות לטיניים וברזילאיים.
אם אתם רוצים ללמוד את הסודות של הריקודים הלטיניים וגם להצליח וגם להנות מכך, אנחנו כאן בשבילכם!

נשמח להעביר לכם אחת מההדרכות שלנו: שיעור פרטי בסלסה או שיעור ריקוד לטיני אחר, שיעור זוגי, הדרכת ריקוד באירוע, ריקוד חתן כלה, ריקוד סלואו חתונה, ריקוד בר מצווה, ריקוד בת מצווה, ועוד.
השאירו פרטים ואנחנו נחזור אליכם בהקדם.

back to top

שירותים נוספים